وردپرس

وردپرس ساده ترین و بهترین روش برای ایجاد وبسایت و مدیریت محتوا  

وردپرس ؛ احتمالا هر شخصی حداقل یک بار فکر ایجاد وبسایتی با سلیقه خودش به ذهنش رسید باشد اما با توجه به موانعی که فکر می کرد وجود دارند از این کار صرف نظر کرده است.

برای ایجاد یک سایت بجز مدیریت محتوا که وردپرس اینکار را بصورت کاملا رایگان انجام میدهد، نیاز به داشتن فضای میزبان و هاست نیز می باشیم که هر کدام شامل هزینه هایی می گردد.

وردپرس؟!

وردپرس

اما وردپرس چیست و چرا؟!

مت چالرز مولنوگ که اولین سیستم او برای وبلاگ نویسی b2/cafelog نام داشت، در سال ۲۰۰۳ یک سیستم مدیریت محتوا کاملا رایگان، ساده در عین حال فوق العاده پیشرفته و هم چنین بستری فوق العاده برای ایجاد انواع وبسایت و وبلاگ به نام ورد پرس ابداع کرد.

 

ورد پرس مانند هر سیستم دیگری نیاز به یک زبان برنامه نویسی برای نوشته شدن داشت که زبان پر کاربرد PHP برای اینکار انتخاب شد و پایگاه داده این سیستم قدرتمند بر روی MySQL می باشد .

اکنون وردپرس به عنوان یک نرم افزار  CMS یا همان Content Management System و به صورت open source در دست همگان قرار دارد تا هر شخص با توجه به سلیقه و کاربرد خود از این نرم افزار بهره لازم را ببرد. تنوع وردپرس خودش را در قالب وردپرس نشان می دهد که متخصصین میتوانند این تم ها را طراحی کرده و کاملا وبسایت خود را منحصر به فرد کنند.

قالب وردپرس

هم چنین هم می توان از تم های ارائه شده توسط دیگران(هم به صورت رایگان می توان آن را دریافت نمود و هم بعضی از آن ها را باید خریداری نمود.) استفاده کرد و هم می تواند طراحی قالب وردپرس توسط خود شخص صورت گیرد که نیازمند مطالعات مربوطه در این حوزه می باشد.

این قالب وردپرس (WordPress theme)، علاوه بر ظاهر نقش بسزایی در میزان بازدید وبسایت شما دارد، جالب است نه؟ اما چگونه؟

اینجاست که باید در طراحی قالب وردپرس به سئو یا همان بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجوگر، دقت لازم را داشت تا با استفاده از تکنیک ها و ابزار مناسب راندمان بازدید از صفحه تان را بالا ببرید.

 

شاید سوال برایتان پیش آمده باشد که سئو چیست؟

سئوی وردپرس

سئو را در یک عبارت ساده می توان یک مجموعه ای از روش های استراتژیک دانست که به وسیله آن بتوانیم مطالب و عناوین موجود در صفحات سایت خود را مهم تر از سایر مطالب مرتبط با عنوان جستجو جلوه دهیم. سئو به شما این امکان را می دهد تا بتوانید آن چه  را که می خواهید به دیگران اطلاع رسانی کنید، بیشتر در معرض دید دیگران باشد. استفاده از سئو نیز نیازمند آموزش های خاص خود است که این متخصصین سئوکار با استفاده از چینش مناسب کلمات، پیش بینی نحوه جستجو کاربران اینترنت، پردازش اطلاعات از گوگل آنالیتیکز و… باعث می شوند وبسایت شما بهتر دیده شود و کابران اینترنت زودتر به جواب مناسب خود از جسنجویشان برسند.

 

از دیگر امکانات وردپرس میتوان به افزونه ها(extension) اشاره کرد که هر کدام از آن ها ویژگی خاص خود را دارد. تعدادی از این افزونه ها در زیر آمده است:

۱- ساخت نقشه سایت با Google XML Sitemaps

۲- افزایش سرعت سایت با W3 Total Cache

۳- ایجاد گالری های پیشرفته با NextGEN Gallery

۴- فرم های تماس حرفه ای با Contact Form 7

۵- بهینه سازی سایت با WordPress SEO by Yoast

 

شاید تا اینجا به این که برای طراحی و مدیریت وبسایتتان دیگر به عامل خارجی نیاز ندارید رسیده باشید، ولی هیچگاه نباید تا علمی را کامل به دست نیاورده اید فکر کنید به آموزش نیاز ندارید!

یادگیری این نرم افزار به قدری آسان است که شما با یک سرچ ساده میتوانید صد ها آموزش تصویری یا فایل PDF ای از آن را بیابید. پس ایتدا سعی کنید زیر و بم این نرم افزار را یاد بگیرید.

 

خلاصه و سخن آخر

وردپرس

وردپرس ساده ترین و بهترین نرم افزار موجود برای ایجاد سایت و مدیریت محتوا است که به عنوان یک CMS open source در اختیار همگان است. با استفاده از افزونه های این نرم افزار، میتوانید برای هر کاری که  به آن مشغول هستید از چندین ابزار مرتبط و یاری دهنده بهره ببرید.

به طور قطع یادگیری وردپرس هم برای یک نوجوان و هم برای فرد میانسال بسیار ساده است. با استفاده از سایت های آموزشی و ویدئو کلیپ های آموزشی به راحتی میتوانید با تسلط به این نرم افزار به یک مدیر موفق در حوزه تولید محتوا تبدیل شوید.

زودتر یاد بگیرید! زودتر از آن استفاده کنید! زودتر موفق شوید!