استفاده از گوگل آنالیتیکز Google Analytics با وردپرس

گوگل آنالیتیکز Google Analytics با استفاده از وردپرس

گوگل آنالیتیکز چیست؟

یک برنامه تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت است که آمار در زمان واقعی و تجزیه و تحلیل تعامل کاربر با وب سایت  را در اخیتار شما می گذارد. قابلیت گوگل آنالیتیکز برای صاحبان وب سایت از نظر تجزیه و تحلیل آمار بازدید کنندگان خود، با هدف تفسیر و بهینه سازی عملکرد وب سایت بسیار مورد اهمیت است.

 

استفاده از گوگل آنالیتیکز با وردپرس برای همه!

گوگل آنالیتیکز Google Analytics اطلاعات دقیق در مورد ترافیک بازدید کننده در سایت شما را فراهم می کند. برای استفاده از Google Analytics با WordPress (یا هر نوع سایتی دیگر) ابتدا باید یک حساب گوگل آنالیتیکز Google Analytics در http://www.google.com/analytics ثبت نام کنید و یک شناسه ردیابی منحصر به فرد دریافت کنید.

 

پس از اینکه حساب  Google Analytics را راه اندازی کرده و شناسه پیگیری برای سایت خود را دارید، می توانید آن را برای وردپرس پیکربندی کنید. دو راه برای انجام این کار وجود دارد:

 

۱-از پلاگین وردپرس استفاده کنید.

۲-تم وردپرس را ویرایش کنید.

گوگل آنالیتیکز Google Analytics با استفاده از وردپرس

روش # 1: از یک افزونه استفاده کنید

پلاگین های متعدد است که شما را در پیکربندی گوگل آنالیز برای یک سایت وردپرس یاری می نماید، و همه آنها لزوما باید به یک شیوه یکسان این کار را انجام دهند ، کل کاری که شما باید انجام دهید این است که Tracking ID خود را مشخص کرده، و پلاگین از اینجا به بعد را خودش کامل برایتان انجام خواهد داد.

 

در اینجا به معرفی برخی از پلاگین های محبوب و پرکاربرد گوگل آنالیتیکز Google Analytics برای وردپرس  می پردازیم:

  • گوگل آنالیتیکز Google Analytics برای وردپرس
  • تحلیلگر گوگل Google Anayticator
  • گوگل آنالیتیکز Google Analytics

برای مشاهده لیست کامل افزونه های گوگل آنالیتیکز Google Analytics در سایت رسمی وردپرس، لطفا از لینک زیر  بازدید کنید.

 http://wordpress.org/plugins/search.php؟q=google+analytics

روش شماره 2: ویرایش تم

استفاده از پلاگین ها راحت است، اما آنها همچنین دارای سربار پردازش Processing overhead با خود هستند که می توانند عملکرد سایت را تحت تاثیر قرار دهند. اگر ترجیح می دهید از یک افزونه استفاده نکنید، می توانید ویرایش تم وردپرس را به طور مستقیم برای فعال کردن گوگل آنالیتیکز استفاده دهید.

 

یکی از مضرات ویرایش موضوع به طور مستقیم این است که اگر موضوع به روز شده است، تغییرات گوگل آنالیتیکز رونویسی می شود. برای جلوگیری از این سناریو، شما باید یک تم کودکchild theme  به جای ویرایش تم پدر و مادر parent theme استفاده کنید. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد چگونگی راه اندازی یک تم کودک child theme در وردپرس، لطفا به http://codex.wordpress.org/Child_Themes مراجعه کنید.

 

برای فعال کردن  Google Analytics  از طریق ویاریش تم وردپرس، این مراحل را دنبال کنید:

 

۱-ورود به حساب کاربری Google Analytics خود ، بر روی محیط مدیریت Admin کلیک کنید، بر روی  tracking infoکلیک کنید ، و سپس بر روی Tracking Code کلیک کنید.کل متن را در جعبه کد ردیابیTracking code box  کپی کنید، که شامل تگ شروع <script> و تگ پایانی </ SCRIPT>  می شود.

۲- به وردپرس به عنوان مدیر وارد شوید.

۳- در قسمت داشبورد، Apearance را کلیک کنید و سپس روی ویرایشگر Editor  کلیک کنید. صفحه ویرایش تم ها Edit Themes ظاهر می شود.

۴- در زیر قسمت Templates،بر رویHeader (header.php)  کلیک کنید.

۵- تگ پایان </ head> را تعیین کنید. درست بالای تگ </ head>، قطعه کد پیگیری شناسهTracking ID code را از گوگل آنالیتیکز Google Analytics وارد کنید که در مرحله 1 به دست آورده اید.

  • اطمینان حاصل کنید که شامل تگ <script> شروع و </ script> پایان هستید.

۶- روی Update File کلیک کنید. گوگل آنالیتیکز Google Analytics در حال حاضر برای تمام صفحات سایت وردپرسی شما فعال گردیده است.

  • این موضوع می تواند تا 24 ساعت طول بکشد تا گوگل آنالیتیکز وضعیت خود را از ردیابی نصب نشده تا دریافت داده تغییر دهد.

گوگل آنالیتیکز Google Analytics با استفاده از وردپرس

اکنون به راحتی بعد از استفاده از یکی از دو روش ذکر شده درمتن می توانید از گوگل آنالیتیکز با وردپرس بهره ببرید.